Župan Anđelko Stričak danas je u Županijskoj palači priredio već tradicionalni prijem za predstavnike folklornih skupina iz Grčke, Kostarike, Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država te članove KUD-a „Klaruš“ iz Maruševca, sudionike ovogodišnjeg, četvrtog po redu međunarodnog folklornog festivala COFA.
- Drago mi je što vas mogu pozdraviti i zaželjeti vam dobrodošlicu ovdje u najstarijoj županiji u Hrvatskoj. Možemo reći da smo danas centar svjetske folklorne baštine u malom, jer dolazite iz pet država s četiri kontinenta. Vaši nastupi na otvorenju Festivala bili su impresivni, a nadam se da ćete se vratiti kući s lijepim dojmovima i uspomenama, ali i da ćete ponovno posjetiti našu županiju. Zahvaljujemo direktorici COFA-e Petri Golubar na inicijativi i organizaciji ove lijepe manifestacije – rekao je župan Anđelko Stričak. Predstavile su se sve folklorne skupine: iz grada Katerini blizu Olimpa u Grčkoj, iz grada Daegu u Južnoj Koreji, jednog od najvećih u toj zemlji, iz glavnog grada Kostarike San Josea, iz grada Provo iz države Utah u SAD-u, kao i domaćini – KUD Klaruš Maruševec, koji su partner ovogodišnjeg izdanja COFA festivala. Zahvalu županu Stričaku i Varaždinskoj županiji, generalnom pokrovitelju ovogodišnjeg festivala, uputila je Petra Golubar, idejna začetnica i direktorica COFA-e.
Prijem u Županijskoj palači uveličali su pripadnici Husarske garde Varaždinske županije. Međunarodni festival folklora završava večeras u Maruševcu, gdje u 20 sati u školsko-sportskoj dvorani OŠ Gustav Krklec Maruševec počinje završna svečanost, a nastupit će fokloraši iz Grčke, Kostarike, Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država te domaćini, KUD „Klaruš“ Maruševec.
Prigodnom svečanošću, u nedjelju je kod Vile Bedeković otvoren 4. međunarodni folklorni festival „COFA“ koji je u Varaždinsku županiju, uz predstavnike Hrvatske, privukao goste iz Grčke, Kostarike, Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država te članove KUD-a „Klaruš“ iz Maruševca, partnera ovogodišnjeg izdanja COFA festivala.
Generalni pokrovitelj ovogodišnjeg Festivala je Varaždinska županija, a pokrovitelji su Grada Varaždina, Ministarstvo kulture i medija, Grad Varaždinske Toplice i Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO. Osim u Varaždinskoj županiji folkloraši će svoje plesno umijeće pokazati iu Međimurskoj te Krapinsko-zagorskoj županiji. Kao što je naglasila idejna začetnica i direktorica Festivala Petra Golubar, riječ je o certificiranom međunarodnom festivalu folklora unutar mreže „CIOFF UNESCO“ festivala koji potiče i promiče internacionalni kulturni dijalog i tradicijsku baštinu.
-COFA – međunarodni festival folklora – nastao je s jasnom vizijom: predstaviti bogatstvo svjetske kulturne baštine, ali istovremeno s ponosom istaknuti ono što Hrvatska ima – svoju bogatu, raznoliku i živu tradiciju. Ove godine festival okuplja izvođače s tri kontinenta – dolaze nam gosti iz Amerike, Južne Koreje, Kostarike i Grčke, a naravno, tu su i naše domaće snage, vrijedni članovi Kulturno-umjetničkog društva „Klaruš“ iz Maruševca, koji već godinama s ljubavlju njeguju našu tradiciju. Ponosni smo što je COFA članica CIOFF-a – najveće svjetske organizacije posvećene očuvanju i promociji nematerijalne kulturne baštine, koja okuplja više od 130 zemalja svijeta. To nam daje međunarodnu prepoznatljivost i obvezuje nas na visoke standarde. COFA nije samo festival – to je susret kultura, prostor za dijalog, razmjenu iskustava. Vjerujem da će i ove godine publika prepoznati i osjetiti tu posebnu energiju koju folklor nosi, a koju s ponosom prenosimo iz godine u godinu – istaknula je Petra Golubar.
Festival je otvorio župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.-Veliko mi je zadovoljstvo što po četvrti put, imamo priliku biti dio ovog iznimnog događaja – Međunarodnog festivala folklora COFA. Kroz protekle četiri godine festival je ugostio folklorne skupine s čak četiri kontinenta te iz 17 država. Ove godine među nama su skupine iz četiri zemlje, koje će nam ponovno, svaka na svoj način, pokazati ljepotu i bogatstvo kulturne baštine koju čuvaju is ponosom predstavljaju. Našim građanima pružena je tako jedinstvena prilika da iz prve ruke upoznaju tu raznolikost svijeta – da kroz folklor proputuju kontinentima, da osjete bliskost i sličnost, ali i da se upoznaju s tradicijskom baštinom tih dražava. Isto tako, svi ti gosti imaju priliku upoznati nas – našu kulturu, našu glazbu, plesove, narodne nošnje, ali prije svega – naše gostoprimstvo, toplinu i otvorenost – poručio je Stričak zahvalivši se organizatoru, ali i svim sudionicima koji su i ove godine dali svoj doprinos da festival opstane.
Okupljenima se obratio i gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj.-Varaždin s ponosom nosi titulu grada folklora. Ovdje folklor nije samo ples – on je glazba, ples i pjesma, ali i ono najvažnije – zajedništvo koje povezuje ljude, generacije i kulture. Ove godine, na festivalu COFA, ugostit ćemo folklorne skupine iz Kostarike, Južne Koreje, Sjedinjenih Američkih Država i Grčke, a našu hrvatsku tradiciju s ponosom predstavlja domaći KUD Klaruš iz Maruševca. Festival je lijepa priča koja povezuje tri kontinenta, pet država i tri hrvatske županije. Iako je središte događanja u Varaždinu, program se širi i na Međimursku i Krapinsko-zagorsku županiju. Vjerujem da će svi posjetitelji uživati u raznolikosti plesova, glazbe i nošnji, i da će ponijeti nezaboravne uspomene. Nadam se da će nas, uz bogat program, pratiti i lijepo vrijeme – jer sve drugo već imamo: glazbu, ples, osmijehe i dobru volju – rekao je Bosilj poželjevši goste dobrodošlicu u Varaždin – grad kulture.
FOTO: Dino Možek
Peto izdanje festivala LADO na Mažurancu održat će se od 4. do 6. srpnja 2025., već tradicionalno u parku na Trgu braće Mažuranić. Festival se tijekom proteklih godina profilirao kao omiljeno ljetno događanje građana i posjetitelja grada Zagreba te je potpuno nekomercijalnog karaktera – ulaz na sva festivalska događanja i popratne sadržaje je besplatan. Festival će 4. srpnja otvoriti “Rijeke zvuka”, koncert Orkestra Ansambla LADO, a ovo trodnevno događanje zagrebačkoj publici donosi čak dva plesna koncerta Ansambla LADO i nastupne brojnih domaćih i inozemnih world music umjetnika.
LADO na Mažurancu odvija se na jedinstvenoj lokaciji, na kojoj djeluju Akademija dramske umjetnosti, baletni ansambl Hrvatskog narodnog kazališta, Etnografski muzej i brojni drugi. Među njima je svoje mjesto još prije 76 godina našao i Ansambl LADO pa Ladovi plesači pjevači i glazbenici, svakodnevno vježbaju gledajući na njima najdraži park – Mažuranac. Ovogodišnji festival publici donosi dva plesna koncerta Ansambla LADO, koncert Orkestra Lada te nastupe domaćih i inozemnih world music glazbenika; Jelene Radan s koncertom “Voyage & Fado” i Cinkuša te, za najmlađe – koncert sastava Lojtrice. Internacionalni izvođači predstavit će world music žanr, a to su Amaro Duho i Ansambl SL’UK. Uz koncerte, LADO će publici donijeti plesne radionice za djecu i za odrasle, dječju predstavu “Ivkica i Svirac” te stručno vodstvo kroz izložbu Etnografskog muzeja “Putnici”. Ansambl LADO ove godine surađuje sa Sveučilištem u Zagrebu, Tekstilno tehnološkim fakultetom, koji se publici predstavlja i poziva ju da se prijavi na dvije radionice: “Nit po nit: tradicija u tvojim rukama” i “Bojimo tradiciju: šarena priča iz narodnih nošnji”, a uz radionice tu su i fotografski kutak “Postani dio suvremene tradicije” i izložba reinterpretiranih elemenata narodnih nošnji Slavonije u suvremene tekstilne predmete, odjevne komade i modne dodatke, a radionice traju cijeli dan. I ove će godine Ansambl LADO, u suradnji s Odjelom za narodne plesove Škole za klasični balet u Zagrebu, prikazati reviju narodnih nošnji kojom će se predstaviti bogati fundus narodnih nošnji Ansambla LADO. Sve informacije o događanjima dostupne su na službenoj festivalskoj stranici projekta LADO na Mažurancu te na društvenim mrežama Ansambla LADO.
Festival LADO na Mažurancu u proteklih pet godina postao je omiljen način da se publika upozna s radom jedinog nacionalnog profesionalnog folklornog ansambla. Festival se održava pod pokroviteljstvom Ureda predsjednika i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Zagreba. Uz Ansambl LADO, festival i ove godine organizacijski podržavaju Etnografski muzej i kulturna i gastro manifestacija Caffe de Matoš. Pozivamo Vas da nam se i ove godine pridružite na najveselijem događanju u Zagrebu ovog ljeta!
Orkestar Ansambla LADO održao je koncert u atriju Muzeja grada Zagreba, 17. lipnja 2025. Koncert je počeo u 21 sat, skladbom “Šokački sastanak” Bože Potočnika, na oduševljenje okupljene publike. Koncertom je LADO, ove godine uz zvukove tradicijskih glazbala i virtuozno muziciranje svojih glazbenika, već tradicionalno s publikom obilježio proslavu Svjetskog dana glazbe. Orkestar Ansambla LADO na scenu je donio program “Rijeke zvuka”, koji se koncepcijski uklapa u ovogodišnji Ladov program, kojeg je osmislila umjetnička direktorica Zrinka Posavec.
Koncert Orkestra Ansambla LADO publici je pružio ono po čemu je on i poznat, sviranje tradicijske glazbe Hrvatske, koji su obilježili različiti kulturno-politički utjecaji, ali i utjecaji brojnih samoukih umjetnika. Hrvatska tradicijska glazba trajno je ukorijenjena u hrvatski nacionalni identitet, a zbog navedenih utjecaja ona je raznolika i bogata. Koncert pod nazivom Rijeke zvuka uvodi nas u godišnji plesni koncert Ansambla LADO, koji nosi naziv VODE. Na pozornici u Muzeju grada Zagreba izmjenjivala su se brojna tradicijska glazbala u rukama vještih glazbenika Ansambla LADO, koji su u raznim sastavima svirali brojne puhačke, žičane i druge tradicijske instrumente. Publiku je Ladov Orkestar poveo na glazbeno putovanje hrvatskim regijama, svirajući specifičan i iznimno raznolik glazbeni stil, koji te regije i njihova mjesta glazbeno obilježava. Koncert je bio zamišljen kao glazbeni tok, povezan u dramaturški cjelovit program koji simbolično predstavlja ZVUK, kojega je imao čast utjeloviti glumac Vedran Mlikota. Publika je u Muzeju grada Zagreba imala priliku čuti tek manji dio velikog opusa hrvatske tradicijske glazbene riznice Ansambla LADO.
Koncert “Rijeke zvuka” tradicionalno je organiziran u suradnji s Muzejom grada Zagreba, a ove godine i u suradnji s 59. Međunarodnom smotrom folklora u čijem programu se pridružuje proslavi 1100 obljetnice Hrvatskog kraljevstva.